Skip To Main Content
Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Tomball Independent School District

Tomball ISD Students Spotlighted at District Academic UIL Competition

Tomball ISD Students Spotlighted at District Academic UIL Competition

TOMBALL - Tomball ISD students, grades second through eighth, saw their academic knowledge and skills on display, as they participated in the annual District UIL Academic Competition in late February.

The District contest includes an Elementary Division (2nd-4th), a 5th Grade Intermediate Division, a 6th Grade Intermediate Division, and a Junior High Division (7th-8th). 

In the Elementary Division, students once again took part in creative writing, story telling, chess puzzles, spelling, ready writing, oral reading, and number sense. In the Intermediate Division, students participated in spelling, ready writing, oral reading, number sense, math, maps, graphs, and charts, social studies, and chess puzzles. In the Junior High Division, students took part in spelling, ready writing, oral reading, number sense, math, maps, graphs, and charts, social studies, and science.

The top six places were awarded in each category and each place was awarded a designated number of points. Judges then tallied the scores throughout all events in the grade bands represented and the schools are ranked by those points, which awards the Sweepstakes Award (1st-3rd) to campuses in each Division. 


DISTRICT TEAM CHAMPIONS

ELEMENTARY

  • 1st - Creekside Forest Elementary 
  • 2nd - Willow Creek Elementary
  • 3rd - Wildwood Elementary

INTERMEDIATE - 5TH GRADE

  • 1st - Creekside Forest Elementary
  • 2nd - Northpointe Intermediate
  • 3rd - Timber Creek Elementary

INTERMEDIATE - 6TH GRADE

  • 1st - Northpointe Intermediate
  • 2nd - Oakcrest Intermediate 
  • 3rd - Creekside Park Junior High

JUNIOR HIGH

  • 1st - Grand Lakes Junior High
  • 2nd - Willow Wood Junior High
  • 3rd - Creekside Park Junior High

INDIVIDUAL RESULTS 

ELEMENTARY

2nd Grade - Chess Puzzles

  • 1st - Bryce Chen (CFES)
  • 2nd - Krrish Shewale (WCES)
  • 3rd - Avi Kumar (WCES)
  • 4th - Zachary Su (WES)
  • 5th - James Daugherty (GOES)
  • 6th - Hayden Patterson (TCES)

2nd Grade - Creative Writing

  • 1st - Joshua Brown (RES)
  • 2nd - Carenne Dupuis (TCES)
  • 3rd - Clara Qui (CFES)
  • 4th - Walter Bach Hammershoe (TCES)
  • 5th - Ellis Unser (TCES)
  • 6th - Lilliana Norton (GOES)

2nd Grade - Chess Puzzles

  • 1st - Arman Krier (CPES)
  • 2nd - Vikhoi Thai (WCES)
  • 3rd - Niya Joshi (CFES)
  • T4th - Krishay Tapar (WES)
  • T4th - Andrew Walker (CES)
  • T6th - Niranjan Patil (WCES)
  • T6th - Sujith Sakthivel (GOES)

2nd Grade - Story Telling

  • T-1st - Nironte Hasib (CFES)
  • T-1st - Julieta Garcia Mantilla (DPES)
  • 3rd - Tanvi Kagganti (LES)
  • 4th - Emersyn Drake (DPES)
  • 5th - Lydia Ames (CFES)
  • 6th - Clara Roberts (WCES)
  • 7th - Teagan Gibson (DPES)
  • 8th - Will Muehe (TCES) 

3rd Grade - Ready Writing

  • 1st - Akshara Sarawana (WES)
  • 2nd - Batool Hussain (WES)
  • 3rd - Junhee Park (CFES)
  • 4th - Evangeline Zhou (CFES)
  • 5th - Emily Rust (LES)
  • 6th - Hannah Baldwin (RES)

3rd Grade - Spelling

  • 1st - Phu Luu (WCES)
  • T2nd - Vivaan Shah (CFES)
  • T2nd - Mihika Arora (WCES)
  • T4th - Shourya Dodlety (GOES)
  • T4th - Natalie Ma (GOES)
  • T6th - Yunling Xue (TCES)
  • T6th - Vihaan Kancharla (WCES)

3rd Grade - Storytelling

  • 1st - Hazel Hill (CFES)
  • 2nd - Emma Farris (CFES)
  • 3rd - Caroline Varnell (CPES)
  • 4th -  Grace Gerszewski (RES)
  • 5th - Batool Hussain (WES)
  • 6th - Sammy Stone (WCES)
  • 7th - Audrey Townsend (WCES)
  • 8th - Elyssa Sleight (RES)

4th Grade - Chess Puzzles

  • 1st - James Ma (WES)
  • 2nd - Nathan Purba (CPES)
  • 3rd - Karthick Sivakumar (CPES)
  • 4th - Henry Heidrich (CES)
  • 5th - Aadhrit Rathi (CFES)
  • 6th - Daniel Henry (CES)

4th Grade - Number Sense

  • 1st - Andrew Elam (WCES)
  • 2nd - Henry Heidrich (CES)
  • 3rd - William Alexander (CES)
  • 4th - Oliver Danberry (CFES)
  • T5th - Aadhav Mahadevan (GOES)
  • T5th - Kai Hong (GOES)

4th Grade - Oral Reading

  • 1st - Lydia Chang (LES)
  • 2nd - Miles McDow (WCES)
  • 3rd - Blaire Siepmann (DPES)
  • 4th - Veeranjani Singh (CPES)
  • 5th - Mya Honorat (GOES)
  • 6th - Prisha Gupta (WES)
  • 7th - Kinley Demmer (DPES)
  • 8th - Elijah Guerrero (RES)
     

4th Grade - Ready Writing

  • 1st - (TCES)
  • 2nd - Jackson Bowling (WCES)
  • 3rd - Rylee Welch (GOES)
  • 4th - Ava Valladares (TES)
  • 5th - Riley Blemings (WCES)
  • 6th - Clara Mann (RES)

4th Grade - Spelling

  • 1st - Daniel Ding (CFES)
  • 1st - Idhika Sadasivuni (WES)
  • 1st - Pia Vaidya (GOES)
  • 1st - Prabhav Anand (WCES)
  • 1st - Manya Acharya (GOES)
  • T6th - Milan Marah (TCES)
  • T6th - Kavya Balamurugesh (WES)

INTERMEDIATE - 5TH GRADE

5th Grade - Chess Puzzles

  • 1st - Eli Kim (CFES)
  • 2nd - Prathit Vora (NIS)
  • 3rd - Mustafacan Bozkurt (NIS)
  • 4th - Jayden Liu (CFES)
  • 5th - Saanvika Varipilli (CFES)
  • 6th - Leo Caldwell (TIS)

5th Grade - Maps, Graphs, and Charts

  • 1st - Markus Suvisaari (CFES)
  • 2nd - Jayden Liu (CFES)
  • 3rd - Rowan Unser (TCES)
  • 4th - Arhan Jain (NIS)
  • 5th - (TCES)
  • 6th - Connor Vu (OIS)

5th Grade - Number Sense

  • 1st - Amara Edeki (TCES)
  • 2nd - Nhung Luu (NIS)
  • 3rd - Jayden Liu (CFES)
  • 4th - Prathit Vora (NIS)
  • 5th - Tej Bhat (OIS)
  • 6th - Tony Pham (TIS)

5th Grade - Oral Reading

  • 1st - Reagan Dudik (NIS)
  • 2nd - Evelyn Kao (OIS)
  • 3rd - Sanjana Patil (NIS)
  • 4th - Alejandra Dominguez (CES)
  • 5th - Ewurabena Mensah-Onumah (TIS)
  • 6th - Jayden Liu (CFES)

5th Grade - Oral Reading

  • 1st - Harper Flinn (TCES)
  • 2nd - Jack Gandre (TIS)
  • 3rd - Anika Bhat (CFES)
  • 4th - Micah Ogbunuju (TIS)
  • 5th - Abraham Qaiser (OIS)
  • 6th - Sanjana Patil (NIS)

5th Grade - Social Studies

  • 1st - Parker Anderson (OIS)
  • 2nd - Levi Jordan (NIS)
  • 3rd - Rowan Unser (TCES)
  • 4th - Abraham Qaiser (OIS)
  • T5th - Evelyn Sonnier (CFES)
  • T5th - Parker Cornell (TCES)

5th Grade - Spelling

  • 1st - Cole Obrock (TCES)
  • 2nd - Eli Kim (CFES)
  • 3rd - Micah Ogbunuju (TIS)
  • 4th - Jayden Liu (CFES)
  • 5th - (TCES)
  • 6th - Ewurabena Mensah-Onumah (TIS)

INTERMEDIATE - 6TH GRADE

6th Grade - Chess Puzzles

  • 1st - Adwaith Guddeti (OIS)
  • 2nd - Abhay Srinath (NIS)
  • 3rd- Harshit Wahi (NIS)
  • 4th - Anay Srinath (NIS)
  • 5th - Manthan Panchal (OIS)
  • 6th - Aaryaman Tyagi (OIS)

6th Grade - Maps, Graphs, and Charts

  • 1st - Kiara Chandila (OIS)
  • 2nd - Aaryaman Tyagi (OIS)
  • 3rd - Reyansh Gupta (NIS)
  • T4th - Easton Davila (NIS)
  • T4th - Anay Srinath (NIS)
  • 6th - Adwaith Guddeti (OIS)

6th Grade - Math

  • 1st - Adwaith Guddeti (OIS)
  • 2nd - Reyansh Gupta (NIS)
  • 3rd - Rishik Sharma (CPJHS)
  • 4th - Calyx Milano (TIS)
  • 5th - Amy Nguyen (NIS)
  • 6th - Aaryaman Tyagi (OIS)

6th Grade - Number Sense

  • 1st - Amy Nguyen (NIS)
  • 2nd - Calyx Milano (TIS)
  • 3rd - Rishik Sharma (CPJHS)
  • 4th - Reyansh Gupta (NIS)
  • 5th - Adwaith Guddeti (OIS)
  • 6th - Roman Tutino (CPJHS)

6th Grade - Oral Reading

  • 1st - Ella Renze (NIS)
  • 2nd - Maryam Hussain (OIS)
  • 3rd - Hibah Atif (NIS)
  • 4th - Carson Moore (TIS)
  • 5th - Aaishi Sagger (NIS)
  • 6th - Ella Claire Yates (OIS)

6th Grade - Ready Writing

  • 1st - Maryam Hussain (OIS)
  • 2nd - Quentin Wen (OIS)
  • 3rd - Ella Renze (NIS)
  • 4th - Aaishi Saggar (NIS)
  • 5th - Julia De Faria (CPJHS)
  • 6th - Kiara Chandila (OIS)

6th Grade - Social Studies

  • 1st - Kyle Tongco (NIS)
  • T2nd - Dheeraj Kumar (NIS)
  • T2nd - David Lopez-Trujillo (CPJHS)
  • 4th - Tri Tran (NIS)
  • 5th - Seyha Silva (OIS)
  • 6th - Aarohee Phatak (OIS)

6th Grade - Spelling

  • 1st - Manthan Panchal (OIS)
  • 2nd - Bhargava Kothuru (OIS)
  • T3rd - Ishanvi Gawade (NIS)
  • 5th - Dheeraj Kumar (NIS)
  • 6th - Aaryaman Tyagi (OIS)

JUNIOR HIGH - 7TH & 8TH

7th Grade - Maps, Graphs, and Charts

  • 1st - Roman Tutino (CPJHS)
  • 2nd - Vihaan Shah (CPJHS)
  • 3rd - Sahen Tapar (GLJHS)
  • 4th - Kyle Havelka (TJHS)
  • 5th - Riya Singhal (GLJHS)
  • 6th - Dithya Kammili (GLJHS)

7th Grade - Math

  • 1st - Vihaan Shah (CPJHS)
  • 2nd - Sahen Tapar (GLJHS)
  • 3rd - Roman Tutink (CPJHS)
  • 4th - Nithin Dev (GLJHS)
  • 5th - Kyle Havelka (TJHS)
  • 6th - Tamasi Ellendula (WWJHS)

7th Grade - Number Sense

  • 1st - Ayaansh Mahendra (GLJHS)
  • T2nd - Nithin Dev (GLJHS)
  • T2nd - Sahen Tapar (GLJHS)
  • 4th - Kyle Havelka (TJHS)
  • 5th - Tamasi Ellendula (WWJHS)
  • 6th - Daniel Faulk (WWJHS)

7th Grade - Oral Reading

  • 1st - Tamasi Ellendual (WWJHS)
  • 2nd - Vedha Kotta (WWJHS)
  • 3rd - Emmy Betthenhausen (CPJHS)
  • 4th - Cathlyn Ok (TJHS)
  • 5th - Olivia Owens (TJHS)
  • 6th - Daisy Arterbury (CPJHS)

7th Grade - Ready Writing

  • 1st - Tamasi Ellendula (WWJHS)
  • 2nd - Luke Gulliot (TJHS)
  • 3rd - Riya Singhal (GLJHS)
  • 4th - Sahen Tapar (GLJHS)
  • 5th - Rameen Shiraz (CPJHS)
  • 6th - Dithya Kammili (CPJHS)

7th Grade - Science

  • 1st - Tamasi Ellendula (WWJHS)
  • T2nd - Kyle Havelka (TJHS)
  • T2nd - Riya Singhal (GLJHS)
  • T2nd - Roshini Palleria (GLJHS)
  • 6th - Nithin Dev (GLJHS)

7th Grade - Social Studies

  • 1st - Robert Kaden Long (GLJHS)
  • 2nd - Kyle Havelka (TJHS)
  • 3rd - Darren Chen (GLJHS)
  • T4th - Samuel Lin (GLJHS)
  • T4th - Ari Shen (WWJHS)
  • 6th - Grace Ledford (WWJHS)

7th Grade - Spelling

  • 1st - Samvrit Bemineni (WWJHS)
  • T2nd - Tamasi Ellendula (WWJHS)
  • T2nd - Sahen  Tapar (GLJHS)
  • 4th - Roshini Palleria (GLJHS)
  • 5th - Sasha McCaulay (CPJHS)
  • 6th - Luke Guilliot (TJHS)

8th Grade - Maps, Graphs, and Charts

  • 1st - Aubrey Ames (CPJHS)
  • 2nd - Khoa Phan (GLJHS)
  • 3rd - Maanit Patel (WWJHS)
  • 4th - John Davenport (GLJHS)
  • 5th - Andrew Lin (GLJHS)
  • 6th - Tyler Pauley (WWJHS)

8th Grade - Math

  • 1st - Andrew Lin (GLJHS)
  • 2nd - Aubrey Ames (CPJHS)
  • 3rd - Long Nguyen (WWJHS)
  • 4th - Lucas Nunez (TJHS)
  • 5th - Richard Vo (GLJHS)
  • 6th - Rayan Zahid (WWJHS)

8th Grade - Number Sense

  • 1st - Andrew Lin (GLJHS)
  • 2nd - Maanit Patel (WWJHS)
  • 3rd - Long Nguyen (WWJHS)
  • 4th - Aubrey Ames (CPJHS)
  • 5th - Richard Vo (GLJHS)
  • 6th - Brandon Havelka (TJHS)

8th Grade - Oral Reading

  • 1st - Lilian Bardo (TJHS)
  • 3rd - Amelia Magee (CPJHS)
  • 5th - Myra Adnan Yasin (CPJHS)
  • 6th - Ashrika Kumar (WWJHS)

8th Grade - Ready Writing

  • 2nd - Anvika Chevuri (WWJHS)
  • T3rd - Myra Adnan Yasnin (CPJHS)
  • T3rd - Ella Varlioglu (CPJHS)
  • 5th - Camile Velasquez (GLJHS)
  • 6th - Humaid Ibraheem Syed (WWJHS)

8th Grade - Science

  • 1st - Rayan Zahid (WWJHS)
  • T2nd - Long Nguyen (WWJHS)
  • T2nd - Aubrey Ames (CPJHS)
  • T2nd - Brandon Havelka (TJHS)
  • 5th - Eren Palaoglu (TJHS)
  • 6th - Andrew Lin (GLJHS)

8th Grade - Social Studies

  • T1st - Nicholas Lopez (WWJHS)
  • T1st - John Davenport (GLJHS)
  • 3rd - Aubrey Ames (CPJHS)
  • 4th - SUrabi Phatak (GLJHS)
  • 5th - Tyler Pauley (WWJHS)
  • 6th - Khoa Phan (GLJHS) 

8th Grade - Spelling

  • 1st - Rayan Zahid (WWJHS)
  • 2nd - Humaid Ibraheem Syed (WWJHS)
  • 3rd - Andrew Lin (GLJHS)
  • 4th - Maanit Patel (WWJHS)
  • 5th - Saheb Randhawa (GLJHS)
  • 6th - Ann De Los Santos (TJHS)

ABOUT TOMBALL ISD
Tomball ISD educates students to become responsible, productive citizens by providing innovative, individually rigorous, and personally valuable educational experiences. Founded in 1908, Tomball ISD now encompasses 83 square miles in northwest Harris County and southwest Montgomery County, and is located approximately 30 miles from downtown Houston. The district currently educates over 22,000 students across 23 campuses.