Skip To Main Content
Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Tomball Independent School District

Tomball ISD Students Shine at District Academic UIL Competition

Tomball ISD Students Shine at District Academic UIL Competition
UIL Trophies

TOMBALL - Tomball ISD students, grades second through eighth, showcased their academic knowledge and skills as they took part in the annual District UIL Academic Competition on Saturday, February 25. 

The District contest was broken down into an Elementary Division (2nd-4th), a 5th Grade Intermediate Division, a 6th Grade Intermediate Division, and a Junior High Division (7th-8th). 

In the Elementary Division, students took part in creative writing, storytelling, chess, spelling, ready writing, oral reading, and number sense. In the Intermediate Division, students participated in spelling, ready writing, oral reading, number sense, math, calculator, maps, graphs, and charts, social studies, and chess puzzle solving. In the Junior High Division, students took part in spelling, ready writing, oral reading, number sense, math, calculator, maps, graphs and charts, social studies, and science.

The top six places were awarded in each category and each place was awarded a designated number of points. Judges then tallied the scores throughout all events in the grade bands represented and the schools are ranked by those points, which awards the Sweepstakes Award (1st-3rd) to campuses in each Division. 

DISTRICT CHAMPIONS

ELEMENTARY

  • 1st - Creekside Forest Elementary 
  • 2nd - Willow Creek Elementary
  • 3rd - Timber Creek Elementary

INTERMEDIATE - 5TH GRADE

  • 1st - Northpointe Intermediate
  • 2nd - Oakcrest Intermediate
  • 3rd - Creekside Forest Elementary

INTERMEDIATE - 6TH GRADE

  • 1st - Oakcrest Intermediate
  • 2nd - Tomball Intermediate 
  • 3rd - Northpointe Intermediate

JUNIOR HIGH

  • 1st - Willow Wood Junior High
  • 2nd - Grand Lakes Junior High
  • 3rd - Creekside Park Junior High

INDIVIDUAL RESULTS 

ELEMENTARY

2nd Grade - Creative Writing

  • 1st - Evangeline Zhuo (CFES)
  • 2nd - Katherine Burkholder (WCES)
  • 3rd - Akshara Sarawana (WES)
  • 4th - Natalie Ma (GOES)
  • 5th - Alicia Jaramillo Salazar (CES)

2nd Grade - Storytelling

  • 1st - Emma Farris (CFES)
  • 2nd - Bella Mannina (DPES)
  • 3rd - Catlina Betancourt (TCES)
  • 4th - Mila Metzger (CFES)
  • 5th - Sammy Stone (WCES)
  • 6th - Batool Hussain (WES)

2nd Grade - Puzzle Solving

  • 1st - Andrew Walker (CES)
  • 2nd - Krishay Tapar (CPES)
  • 3rd - Nicholas Tran (WES)
  • T4th - Jackson Gierisch (WCES)
  • T4th - Ian Miller (TCES)
  • T4th - William Fessler (TCES)

3rd Grade - Ready Writing

  • 1st - No Media Release (TCES)
  • 2nd - Camille Sutton (WES)
  • 3rd - Aadhrit Rathi (CFES)
  • 4th - Nathan Mitchell (WES)
  • 5th - Ayla Qureshi (TCES)
  • 6th - Clara Mann (RES)

3rd Grade - Spelling

  • 1st - Pushti Mandre (TCES)
  • T2nd - Prabhav Anand (WCES)
  • T2nd - Reeva Nevaskar (CFES)
  • T4th - Karthick Sivakumar (CPES)
  • T4th - No Media Release (TCES)
  • 6th - Pia Vaidya (GOES)

3rd Grade - Storytelling

  • 1st - Madison Delgado (CFES)
  • 2nd - Sofia Macaulay (CFES)
  • 3rd - Miles McDow (WCES)
  • 4th - Emma Metz (CES)
  • 5th - Chris Beecroft (TCES)
  • 6th - Spree Gonzales (WCES)

3rd Grade - Chess Puzzle Solving

  • 1st - Jimmy Ma (WES)
  • T2nd - Prisha Gupta (WES)
  • T2nd - Dhruv Arun (CES)
  • 4th - Aadhrit Rathi (CFES)
  • 5th - Karthick Sivakumar (CPES)
  • 6th - Preston Warren (WES)

4th Grade - Spelling

  • 1st - Grant Wicker (DPES)
  • 2nd - Micah Ogbunuju (DPES)
  • T3rd - Eli Kim (CFES)
  • T3rd - Cole Obrock (TCES)
  • T3rd - Rowan Unser (TCES)
  • T3rd - Ewurabena Mensah-Onumah (TES)

4th Grade - Ready Writing

  • 1st - Sophia Martinez (WCES)
  • 2nd - Olivia Leeson (CFES)
  • 3rd - Emma Ojeda (WES)
  • 4th - Josephine Williams (CPES)
  • 5th - Mikaela Lindinger (TES)
  • 6th - Sophia Kapur (TCES)

4th Grade - Puzzle Solving

  • 1st - Eli Kim (CFES)
  • 2nd - Tej Bhat (CPES)
  • 3rd - Jayden Liu (CFES)
  • 4th - Karim Kanash (WES)
  • 5th - Dhyuvan Ashok (WCES)
  • 6th - Griffin McWilliams (TES)

4th Grade - Oral Reading

  • 1st - Evelyn Kao (CPES)
  • 2nd - Sadie Warnasch (GOES)
  • 3rd - Alayna Rudel (DPES)
  • 4th - Sanjana Patil (WCES)
  • 5th - Denton Murland (GOES)
  • 6th - Lucas Hitchcock (DPES)

4th Grade - Number Sense

  • 1st - Prathit Vora (WCES)
  • 2nd - Tej Bhat (CPES)
  • 3rd - Nhung Luu (WCES)
  • 4th - Amara Edeki (TCES)
  • 5th - Samuel Williams (CPES)
  • 6th - Ethan Tran (WCES)

INTERMEDIATE - 5TH GRADE

5th Grade - Ready Writing

  • 1st - Kiara Chandila (OIS)
  • 2nd - Quentin Wen (OIS)
  • 3rd - Vihaan Shah (CFES)
  • 4th - Tri Tran (NIS)
  • 5th - Nicholas Girotto (CFES)
  • 6th - Julia DeFaria (CFES)

5th Grade - Spelling

  • T1st - Bhargava Kothuru (OIS)
  • T1st - Manthan Panchal (OIS)
  • 3rd - Calyx Milano (TIS)
  • T4th - Ishanvi Gawade (NIS)
  • T4th - Vihaan Shah (CFES)
  • 6th - Rishik Sharma (TCES)

5th Grade - Maps, Graphs, and Charts

  • 1st - Vihaan Shah (CFES)
  • 2nd - Ethan Pan (OIS)
  • 3rd - Roman Tutino (CES)
  • 4th - Easton Davila (NIS)
  • 5th - William Breaux (TIS)
  • 6th - Emmy Bettenhausen (CFES)

5th Grade - Social Studies

  • 1st - David Lopez-Trujillo (CFES)
  • T2nd - Rowan McCrea (CFES)
  • T2nd - Reyansh Gupta (NIS)
  • T2nd - Luke Ure (TIS)
  • 5th - William Breaux (TIS)
  • 6th - Bhargava Kothuru (OIS)

5th Grade - Oral Reading

  • 1st - Avery Kerne (TCES)
  • 2nd - Piper Boles (TIS)
  • 3rd - Carson Moore (TIS)
  • 4th - Hibah Atif (NIS)
  • 5th - Kanchi Joshi (CFES)
  • 6th - Mason Reel (TIS)

5th Grade - Chess

  • 1st - Abhay Srinath (NIS)
  • 2nd - Anay Srinath (NIS)
  • 3rd - Adwaith Guddeti (OIS)
  • 4th - Reyansh Gupta (NIS)
  • 5th - Kanchi Joshi (CFES)
  • 6th - Liam Witucki (CES)

5th Grade - Number Sense

  • 1st - Calyx Milano (TIS)
  • 2nd - Amy Nguyen (NIS)
  • 3rd - Adwaith Guddeti (OIS)
  • 4th - Reyansh Gupta (NIS)
  • 5th - Ethan Bui (CES)
  • 6th - Vihaan Shah (CFES)

INTERMEDIATE - 6TH GRADE

6th Grade - Ready Writing

  • 1st - Sahen Tapar (OIS)
  • 2nd - Tamasi Ellendula (NIS)
  • 3rd - Jonathan Yang (CPJHS)
  • 4th - Vedha Kotta (NIS)
  • 5th - Rameen Shiraz (CPJHS)
  • 6th - Ava Schlosberg (NIS)

6th Grade - Spelling

  • T1st - Christian Ding (CPJHS)
  • T1st - Ahi Qazi (OIS)
  • 3rd - Reyansh Gupta (NIS)
  • 4th - Sahen Tapar (OIS)
  • 5th - Chaithra Mannepalli (CPJHS)
  • 6th - Tamasi Ellendula (NIS)

6th Grade - Maps, Graphs, and Charts

  • 1st - Kyle Havelka (TIS)
  • 2nd - Reyansh Gupta (NIS)
  • 3rd - Riya Singhal (OIS)
  • 4th - Anay Srinath (NIS)
  • 5th - Sahen Tapar (OIS)
  • 6th - Dithya Kammili (CPJHS)

6th Grade - Calculator 

  • 1st - Sahen Tapar (OIS)
  • 2nd - Kyle Havelka (TIS)
  • 3rd - Ayaansh Mahendra (OIS)
  • 4th - Roshini Palleria (OIS)
  • 5th - West Warner (TIS)
  • 6th - Maxence Biles No (CPJHS)

6th Grade - Chess Puzzle Solving

  • 1st - Ekaksh Mehta (OIS)
  • 2nd - Nithin Dev (OIS)
  • 3rd - Carter Kirkwood (TIS)
  • 5th - Zachary King (OIS)
  • 6th - Gracie Linch (TIS)

6th Grade - Math

  • 1st - Sara Wang (CPJHS)
  • 2nd - Sahen Tapar (OIS)
  • 3rd - Nithin Dev (OIS)
  • 4th - Kyle Havelka (TIS)
  • 5th - Ethan Bardin Berenger (TIS)
  • 6th - Daniel Faulk (NIS)

6th Grade - Social Studies

  • 1st - Kyle Havelka (TIS)
  • 2nd - Ella Varliagly (CPJHS)
  • T3rd - Tri Tran (NIS)
  • T3rd - Samuel Mitchell (OIS)
  • 5th - Kaden Long (TIS)
  • T6th - Varun Kamath (NIS)
  • T6th - Halen Luckett (OIS)

6th Grade - Oral Reading

  • 1st - Lilibeth Warner (TIS)
  • T2nd - Mayra Yasin (CPJHS)
  • T2nd - Ella Renze (NIS)
  • T4th - Emmalyn Chau (OIS)
  • T4th - Nithin Dev (OIS)
  • 5th - Aaishi Saggar (NIS)

6th Grade - Number Sense

  • 1st - Sahen Tapar (OIS)
  • 2nd - Ahil Qazi (OIS)
  • 3rd - Nithin Dev (OIS)
  • 4th - Sara Wang (CPJHS)
  • 5th - Kyle Havelka (TIS)
  • 6th - Anay Srinath (NIS)

JUNIOR HIGH - 7TH & 8TH

7th Grade - Spelling

  • 1st - Lilyan Nguyen (GLJHS)
  • 2nd - Humaid Syed (WWJHS)
  • 3rd - Anjane Chakkungal (CPJHS)
  • 4th - Maanit Patel (WWJHS)
  • 5th - Lilah Rand (WWJHS)
  • 6th - Saheb Randhawa (GJHS)

8th Grade - Spelling

  • 1st - Vivian Nguyen (GLJHS)
  • 2nd - Rudra Sharma (CPJHS)
  • 3rd - Layli Kasumova (CPJHS)
  • 4th - Tanay Joshi (CPJHS)
  • 5th - Shantanu Patil (WWJHS)
  • 6th - Preston Moody (GLJHS)

7th Grade - Ready Writing

  • 1st - Maanit Patel (WWJHS)
  • 2nd - Diedra Allah (WWJHS)
  • 3rd - Dithya Mammill (CPJHS)
  • 4th - Lilyan Nguyen (GLJHS)
  • 5th - Zoey Rhodes (TJHS)
  • 6th - Richard Vo (GLJHS)

8th Grade - Ready Writing

  • 1st - Vivian Nguyen (GLJHS)
  • 2nd - Ashley He (GLJHS)
  • 3rd - Sana Kale (CPJHS)
  • 4th - Elina Chatterjee (GLJHS)
  • 5th - Kayla Thompson (CPJHS)
  • 6th - Sameeha Mohiaddin (WWJHS)

7th Grade - Oral Reading

  • 1st - Lillian Bardo (TJHS)
  • 2nd - Lilyan Nguyen (GLJHS)
  • 3rd - Humaid Syed (WWJHS)
  • 4th - Kayla Thompson (CPJHS)
  • 5th - Liah Rand (WWJHS)
  • 6th - Sana Kale (CPJHS)

8th Grade - Oral Reading

  • 1st - Sophie Hong (WWJHS)
  • 2nd  - Haania Atif (WWJHS)
  • 3rd - Hayden Griffin (GLJHS)
  • 4th - Vivian Nguyen (GLJHS)
  • 5th - Bhargav Mahadevan (GLJHS)
  • 6th - Yuvan Katamaneni (WWJHS)

7th Grade - Number Sense

  • 1st - Andrew Lin (GLJHS)
  • 2nd - Maanit Patel (WWJHS)
  • 4th - Brady Jones (CPJHS)
  • 5th - Long Nguyen (WWJHS)

8th Grade - Number Sense

  • T1st - Rudra Sharma
  • T1st - Jeeth Bhat (GLJHS)
  • 3rd - Shantanu Patil (WWJHS)
  • 4th - Yuvan Katamaneni (WWJHS)
  • 5th - Tanay Joshi (CPJHS)
  • 6th - Rohan Dev (GLJHS)

7th Grade - Math

  • 1st - Andrew Lin (GLJHS)
  • 2nd - Maanit Patel (WWJHS)
  • 3rd - Long Nguyen (WWJHS)
  • T4th - Elana Castaneda (TJHS)
  • T4th - Richard Vo (GLJHS)
  • 6th - Brandon Havelka (TJHS)

8th Grade - Math

  • 1st - Rudra Sharma (CPJHS)
  • 2nd - Yuvan Katamaneni (WWJHS)
  • 3rd - Elina Chatterjee (GLJHS)
  • 4th - Shantanu Patil (WWJHS)
  • 5th - Ashley He (GLJHS)
  • 6th - Rohan Dev (GLJHS)

7th Grade - Calculator

  • 1st - Brandon Havelka (TJHS)
  • 2nd - Lillian Bardo (TJHS)
  • 3rd - Rheeza Aldaya (GLJHS)
  • 4th - Anvika Chevuri (WWJHS)
  • 5th - Long Nguyen (WWJHS)
  • 6th - Rachel Forsgren (WWJHS)

8th Grade - Calculator

  • 1st - Shantanu Patil (WWJHS)
  • 2nd - Rudra Sharma (CPJHS)
  • 3rd - Yuvan Katamaneni (WWJHS)
  • 4th - Tanay Joshi (CPJHS)
  • 5th - McKinnon Kelly (TJHS)
  • 6th - Zoee Clesi (WWJHS)

7th Grade - Maps, Graphs, and Charts

  • 1st - Aubrey Ames (CPJHS)
  • 2nd - John Davenport (GLJHS)
  • 3rd - Tyler Pauley (WWJHS)
  • 4th - Khoa Phan (GLJHS)
  • 6th - Malachi Qaiser (GLJHS)

8th Grade - Maps, Graphs, and Charts

  • 1st - Thomas Ledford (WWJHS)
  • 2nd - Ethan Purba (GLJHS)
  • 3rd - Lev Averin (WWJHS)
  • 4th - Yuvan Katamaneni (WWJHS)
  • 5th - Rudra Sharma (CPJHS)
  • 6th - Vivian Nguyen (GLJHS)

7th Grade - Social Studies

  • 2nd - Nicholas Lopez (WWJHS)
  • 3rd - John Davenport (GLJHS)
  • 4th - Ibrahim Mohammed (WWJHS)
  • 6th - Aubrey Ames (CPJHS)

8th Grade - Social Studies 

  • 1st - Nathan Hennick (TJHS)
  • 2nd - Chase Webster (TJHS)
  • 3rd - Sophia Suazo (TJHS)
  • T4th - James Nicas (CPJHS)
  • T4th - Lev Averin (WWJHS)
  • 6th - Ethan Purba (GLJHS)

7th Grade - Science

  • 1st - Aubrey Ames (CPJHS)
  • 2nd - Evan Kerim (CPJHS)
  • 3rd - Saketh Komaragiri (CPJHS)
  • 4th - Richard Vo (GLJHS)
  • 5th - Maanit Patel (WWJHS)
  • 6th - Malachi Qaiser (GLJHS)

8th Grade - Science

  • 1st - Noah Lopez (CPJHS)
  • 2nd - Ethan Purba (GLJHS)
  • T3rd - Rishi Pasam (CPJHS)
  • T3rd - Jeeth Bhat (GLJHS)
  • 6th - Sameeha Mohiaddin (WWJHS)

ABOUT TOMBALL ISD
Tomball ISD educates students to become responsible, productive citizens by providing innovative, individually rigorous, and personally valuable educational experiences. Founded in 1908, Tomball ISD now encompasses 83 square miles in northwest Harris County and southwest Montgomery County, and is located approximately 30 miles from downtown Houston. The district currently educates nearly 22,000 students at 22 campuses.

 

  • 2022-2023
  • Awards
  • UIL